Úvod
Vitajte na stránkach miestnej organizácie SRZ ŠAHY
Motto: "Ja neobyčajne rád hrám divadlo. Strašne rád píšem, keď mám o čom. A ja zo srdca rád rybárčim.. Obyčajne, keď mám hrať, tak by som písal. Keď mám písať, tak by som rád hral. A keď mám písať a hrať, tak by som rád rybárčil. Ale keď rybárčim, tak by som rybárčil furt a stále..."
Jan Werich
klikni pre info: VÝDAJ POVOLENÍ NA RYBOLOV PRE ROK 2025
ZARYBNENIE lieň sliznatý.
Do Dunaja vplávalo vyše 200 rybích prieskumníkov: Výzva pre rybárov!!!
Vážení kolegovia rybári. Chceli by sme Vás týmto poprosit o spoluprácu a pomoc.
V priebehu roku 2024 bol v rámci projektu LIFE Living Rivers, kde je Slovenský Rybársky Zväz asociovaným partnerom, zahájený na Dunaji telemetrický výskum pohybu rýb, vrátane vzácnych jeseterov, mrien a boleňov. Realizujú ho špecialisti z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity (FROV JU) v spolupráci so SRZ, ktorí majú pod drobnohľadom 100-kilometrový úsek rieky od Bratislavy až pod Medveďov, vrátane Starého Dunaja. V centre ich záujmu stojí najmä sústava prehradení vo Vodnom diele Gabčíkovo a to, ako priechodné sú jednotlivé vodohospodárske stavby pre reofilné druhy rýb. V rôznych častiach rieky preto vedci osadili podvodné brány, ktoré monitorujú ryby, keď nimi prechádzajú.
Na to, aby technológia fungovala, musia vo vodách Dunaja plávať rybí prieskumníci, označený špeciálnymi vysielačkami. Kolegovia z FROV JU malými monitorovacími zariadeniami označili viac ako 200 pôvodných dunajských rýb - 50 boleňov dravých, 50 mrien severných a 114 jeseterov malých a tieto ryby vypustili naspäť do dunajských vôd.
Údaje z telemetrického výskumu sú veľmi dôležité pre ďalšie kroky v ochrane dunajských druhov. Aby snaha vedcov priniesla želané ovocie, potrebujú označené ryby udržať plávať v Dunaji čo najdlhšie. Preto by sme Vás, kolegovia, chceli poprosit o spoluprácu. Pokiaľ nejakého označeného rybieho prieskumníka (jeseter malý, mrena severná, bolen dravý) chytíte na udicu, prosíme zaznamenejte údaje o ňom do povolenky (datum, číslo revíru, druh, velikost) a pusťte ho naspäť šetrne do vody. Jedná sa o veľmi, veľmi cenného jedinca. Rybí prieskumínci s vysielačkou sú ľahko rozpoznatelní. Na brušku im zostáva operačná jazva so stehmi (viď foto). Jesetery sú navyše označené aj neprehliadnuteľným bielym štítkom na prsnej plutve (viď foto). Pokiaľ nájdete uhynutú rybu s vysielačkou, alebo nájdete len samotnú vysielačku (viď foto), prosíme o bezprostredné nahlásenie tejto skutočnosti (dátum, lokalita nálezu, méno nálezcu, kontakt) spolu s identifikačným údajom vysielačky (M code, 5. riadok na etikete). Každá vysielačka má na etikete kontaktné údaje v podobe e-mailu a telefónu. Pre nás ide o nesmierne dôležitú informáciu. Veľmi pekne Vám ďakujeme.
Bez vašej pomoci pôvodné druhy rýb Dunaja nezachránime. Prosíme, pomôžte nám.
" Vážení členovia MO SRZ Šahy,
oznamujeme vám, že nastal čas zarybňovania aj v našich revíroch.
Predpokladáme, že sa to vykoná dňa 31.10.2024 - vo štvrtok. Vzhľadom k tomu, že sa môže vyskytnúť aj zmena termínu zarybnenia, tak vás chceme požiadať, aby ste vždy pred začiatkom lovu si všímali dodatkové tabule, na ktorých bude oznámenie o zarybnení, ako aj ďalšie informácie o zákazoch a termíne povolenia opätovného lovu rýb.
Zároveň vás žiadame, aby ste o tomto informovali aj ďalších rybárov, ktorí možno nemajú prístup na internet, aby sme tak predišli nedorozumeniam.
Výbor MO SRZ Šahy. "
Výbor MO SRZ Šahy dostal podnet od nepodpísaného rozhorčeného staršieho rybára, ktorý mal výhrady voči druhému rybárovi kvôli vyhradzovaniu si miesta lovu. Vadilo mu, že rybár, ktorý vôbec nebol na mieste lovu na VN Vyškovce mal tam zaparkovaný karaván a on tam nemohol byť v chládku. Aj keď dopis nebol podpísaný, výbor poveril predsedu disciplinárnej komisie aby s rybárom na ktorého bola podaná sťažnosť pohovoril a požiadal ho o ohľaduplnosť.
K tomu uvádzame: "Stanovisko Ministerstva životného prostredia SR k výkladu ustanovenia§ 15 ods. 1 písm. h) zákona č. 216/2018 Z. z. o rybárstve,
podľa ktorého sa zakazuje vyhradzovať si akýmkoľvek spôsobom miesto lovu a na tento účel zriaďovať na pozemkoch, ktorého sú súčasťou rybárskeho revíru podľa § 3 ods. 6 zákona, akékoľvek prístrešky, dočasné stavby alebo mobilné zariadenia.
Pri interpretácii ustanovenia § 15 ods. 1 písm.h) zákona je potrebné použiť výklad tak jazykový (gramatický), logický, ako aj systematický.
Význam uvedeného ustanovenia nepochybne spočíva v zákaze vyhradzovať si miesto lovu. Podľa § 2 ods. 2 písm. t) zákona sa za miesto lovu považuje miesto v rybárskom revíri alebo mimo rybárskeho revíru, z ktorého loviaci bezprostredne vykonáva lov rýb najmä na brehu rybárskeho revíru, móle, mieste zabrodenia; miestom lovu je aj rybársky čln, ak sa lov vykonáva z rybárskeho člna.
Napriek tomu, že tak zákon o rybárstve ako ani iný všeobecne záväzný právny predpis neobsahuje definíciu pojmu vyhradzovať, podľa slovníka slovenského jazyka slovo vyhradiť znamená vopred určiť, rezervovať. Na základe uvedeného potom zákaz vyhradzovať (vyhradiť) si lovné miesto je potrebné vykladať ako zákaz vopred si určiť, zarezervovať miesto, z ktorého bude vykonávaný lov rýb.
Pozemky, ktoré sú súčasťou rybárskeho revíru podľa § 3 ods. 6 zákona je potrebné vyložiť v zmysle zákona o rybárstve ako pozemky vytýčené hranicou rybárskeho revíru, čo je obrysová čiara ohraničujúca vodnú plochu a plochu nezastavaných pozemkov, ktoré priamo susedia s vodnou plochou, a to do vzdialenosti nevyhnutnej na výkon rybárskeho práva, teda na výkon oprávnenia chrániť, chovať a loviť ryby vo vodách určených ako rybárske revíry a ulovené ryby si privlastňovať, ako aj oprávnenie užívať na to v nevyhnutnej miere pribrežné pozemky (§ 4 ods. 1 zákona). Zákon pozemky (plocha nezastavaných pozemkov alebo ich častí) patriace do rybárskeho revíru, ako aj pribrežné pozemky definuje ako pozemky na hranici brehu a vodnej plochy, ktoré sú nevyhnutné na výkon rybárskeho práva. Práve z dôvodu takéhoto vymedzenia môže dochádzať k rozporným výkladom a záverom, aká časť pozemku na hranici brehu a vodnej plochy je nevyhnutná na výkon rybárskeho práva.
Vzhľadom na to, že výkonom rybárskeho práva dochádza k obmedzeniu práv vlastníkov, prípadne nájomcov pribrežných pozemkov, je potrebné považovať za správny reštriktívny výklad, zohľadňujúci minimálne nevyhnutný rozsah, aby práva vlastníkov, prípadne nájomcov pribrežných pozemkov boli uvedenými zákonnými obmedzeniami dotknuté čo najmenej.
Vzhľadom na vyššie uvedené a význam ustanovenia § 15 ods. 1 písm. h) zákona sa tomuto ustanoveniu rozumieť tak, že zakázané je vopred si určiť, zarezervovať miesto, z ktorého bude vykonávaný lov rýb a na tento účel zriaďovať na pozemkoch nevyhnutne potrebných k výkonu rybárskeho práva (loviť a privlastňovať si ryby), teda pozemkoch bezprostredne susediacich s vodnou plochou, akékoľvek prístrešky, dočasné stavby alebo mobilné zariadenia.
Naopak, nemožno tento zákaz vykladať tak, že zriaďovanie uvedených objektov je zakázané v blízkosti vodných plôch celkom, ale je zakázané zriaďovať uvedené zariadenia takým spôsobom a na takom mieste, že by tým došlo k vyhradzovaniu (vopred určeniu, zarezervovaniu) miesta, z ktorého bude vykonaný lov. Pokiaľ budú uvedené zariadenia v dostatočnej vzdialenosti od miesta lovu (napr. 10 - 20 m od vodnej plochy), ako tomu je napr. pri odparkovaných motorových vozidlách, nemožno dospieť k záveru, že by dochádzalo k vyhradzovaniu lovného miesta, pretože nič nebráni ďalším rybárom obsadiť si miesto lovu pri dodržaní ustanovenia § 14 ods. 15 vyhlášky č. 381/2018 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o rybárstve, teda že loviaci pri love rýb medzi sebou udržiavajú vzdialenosť najmenej 5 metrov (pri love prívlačou alebo muškárením 20 metrov), ak sa nedohodnú na menšej vzdialenosti.
Uvedené by bolo vylúčené v prípade, pokiaľ by došlo k zariadeniu prístreškov, dočasných stavieb alebo mobilných zariadení takým spôsobom a na takom mieste, že by bolo ďalším rybárom znemožnené obsadiť lovné miesto a vykonávať lov. Gestor zákona a samozrejme zákonodarca majú takouto formuláciou dotknutého ustanovenia úmysel zabrániť zriaďovaniu rôznych prístreškov, dočasných stavieb a mobilných zariadení pri hranici vodnej plochy pre potreby len konkrétnych rybárov, ktorých zariadenia by svojim umiestnením znemožňovali ostatným rybárom využiť tam nachádzajúce sa lovné miesta."
Žiadame všetkých rybárov aby sa správali v súlade so stanovenými rybárskymi predpismi a boli voči sebe ohľaduplní a ľudskí!
Výbor MO SRZ Šahy
KAPOR K3 1 000kg
Výbor MO SRZ ŠAHY udelil ocenenie čestného člena pre Štefana Nemcsoka.
A MO SRZ ŠAHY bizottsága tiszteletbeli tagdíjat adományozott Nemcsok Istvánnak.
Družstvo MOSRZ Šahy obsadilo na 40. ročníku Ipeľského pohára pekné druhé miesto.